Gurabija

Gurabija

Kjo recetë ju tregon se si përgatitet gurabija. Më poshtë keni listën e gjërave që ju nevojiten për të përgatitur një gurabi si dhe udhëzimet se si bëhet një gjë e tillë. Për çdo pyetje apo paqartësi, mund të komentoni dhe ne do të jemi të lumtur të ju japim përgjigje.

Përbërësit

 • 1 Puter ose Margarinë
 • 1 gotë sheqer
 • 1 gotë kos
 • 2 vezë
 • 1 pecivë
 • 1 lugë e qajit sodë bikarbonë
 • 700g miell

Udhëzimet

Puteri ose margarini , shkrihet vetëm pak ,pastaj tundet me sheqer dhe i shtohen kosi , vezët, soda,peciva dhe mielli. Brumi duhet të jetë mesatarisht i butë, pastaj ndahët në toptha të cilat rreshtohen në tepsi të lyer me yndyrë. Tepsia futet në furrë të nxehtë dhe lihet për 40 – 50min. në temperaturë prej 200 C. Gurabijat qëndrojnë të freskëta disa ditë, dhe për këtë  arsye janë përgaditur shum shpesh për piknik ose udhtime të gjata.

Summary
Recipe Name
Gurabija
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
3 Based on 119 Review(s)
 
 • JU lutem sqarojeni mire çfare eshte pecive dhe puter.

  Jane gatime te lehta per tu bere por ka shume perberes qe nuk i njofim ne te rinjte ,psh,te gatimi i gurabijave ,nuk e kuptoj cfare eshte pecive as puter ,mund ta jepni me thjeshte per kta dy perberes qe ti gatuajme me mire.

 • http://www.ana.com ana

  ca eshte pecivi ???

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Peciva eshte pluhur per pjekurina. Per cdo pyetje tjeter, mos hezitoni.

   Blerta

 • http://receptakosovare nezahate

  a mundesh mem sqarue qa asht puteri si dhe sa margarin duhet mja qit gurabijave perafersisht

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Puteri eshte margarine, dhe eshte 250gram :)

 • tina

  shka osht sod bikarbonati

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Eshte soda e bukes :)

 • Hanife gashi

  Puteri ( tlyeni) eshte yndyre e cila perfitohet nga qumeshti ( tamli)
  Margarina perfitohet nga bimet.
  Peciva vjen nga fjala serbe eshte nje pluhur qe perdoret per pjekurina si torte e embelsira te ndryshme.
  Dikush e quan bakin, dikush pakpulver,dikush pluhur per pjekurina.
  Ajka eshe maze ka ajke e embel dhe ajke e tharte.

  • BlertaSpahiu

   Faleminderit shume per shpjegimin e bere Hanife, edhe pse ndoshta me vonese ju pergjigjem.

   Blerta

 • Suzana

  Budalliqe po shruni

 • erza

  shumm e mir

  • BlertaSpahiu

   Na vjen mire qe ju ka pelqyer Erza :)

 • Leonard

  E bukur

  • BlertaSpahiu

   Faleminderit per komentin Leonard :)

 • ana

  pecive eshte baking soda apo baking powder….cili pluhur perdoret?

 • Cimi

  E sa bak pulver me i hedhe???

 • bina

  me fal po perzirja behet me tel kuzhine apo misker nese keni munsi pe pergjegjje jam kurreshtare te di. se zakonisht embelsirat perdoret mikser

  • BlertaSpahiu

   Mikseri eshte zgjidhja me e mire :)

 • etleva

  qfare don me than pecive

  • BlertaSpahiu

   Pluhur per pjekurina :) FLM per koment, per cdo pyetje tjeter te lutem mos hezito.