Croissant (molto)

Croissant (molto)

Kjo është receta e gatimit për Croissant apo si jemi mësuar ti quajmë në Shqipëri, molto.

Kroasani apo molto është një recetë e famshme franceze edhe pse si origjinë është austriake, ajo më pas u modifikua nga francezët, të cilët shtuan gjalpin në këtë recetë.

Kjo është receta e një pastiçieri ekspert.

Përbërësit

 • 600gr gjalpe
 • 1050gr miell
 • 40gr maja birre
 • 250gr uje i vakur
 • 150gr sheqer kallami
 • 6veze
 • 15gr kripe
 • qumesht sa duhet per ta perzier me vezen e te lyhen me brume.

Per ata qe skane deshire te hapin brumin vete, mund te perdorin brumin sfoliat te gatshem dhe ta mbushin sipas deshires, psh si ne figure.

Pergatitja e molto

Udhëzimet

 1. Perzjejme 500gr gjalpe me 50gr miell dhe formojme me to nje brume te cilin do e veme te pushoje ne frigorifer.
 2. Shkrijme ne uje majane dhe perzjejme me 1kg miell. Zeme brumin duke shtuar me radhe sheqerin,kripen,vezet nje nga nje.Punijme per 30′
 3. Me kete brume formojme nje top, te cilin e mbeshtjellim me plasmas guzhine dhe e leme 1 nate ne frigorifer.
 4. Ne planin e punes hapim me petes te dy masat e brumit, ate me maja dhe ate me gjalpe se bashku.
 5. Shtojme ne mes gjalpin dhe e shtrijme mbi pete si ne figure. Pas çdo palosjeje shikoni skemen dhe ne piken e arritur leme 30′ ne frigorifer dhe e hapim peten perseri keshtu deri ne fund.
 6. Ndajme peten ne trekendesha te vegjel dhe i japim formen karakteristike te kroasaneve.
 7. Leme te vijme perreth 2ore ne temp ambjenti, i lyejme me veze dhe i veme te piqen ne furre ne temperature 180-190° per 20′.

Pergatitja e krosan

burimi: 5receta.com

 
 • albana

  ju lutem mund te ma dergoni ne imell croissant ose molto doja ta hidhja ne fb por pa rezultat. Dua kur ti gatuaj i kam aty ju lutem.

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Thjeshte klikoni mbi butonin share dhe kjo recete do te publikohet ne profilin tuaj ne Facebook.

   B.S.

 • gena

  nuk mund te behet me sheqer normal pervec ktij ne recet flm

 • Anisa Bislimaj

  Waaaa Croissant ( molto ) jane ndere embelsirat me te mira…
  Ju falemnderit shume per receten ♥ Jeni me te miree

  • BlertaSpahiu

   Faleminderit shume per komentin Anisa. Edhe ju jeni vizitoret me te mire :P