Bakllava

Bakllava

This post is also available in: English

Bakllava është njëra nga ëmbëlsirat tradicionale të kuzhinës kosovare. Ndonëse bakllava ka prejardhje turke, përgatitja e saj është një trashëgimi e vogël që përcjellet prej gjeneratës në gjeneratë edhe tek ne.

Përbërësit

 • 5 ve – 1 e plotë dhe 4 të kuqtë
 • 1 gotë vaj
 • 1 gotë qumësht
 • 1 lugë të mesme sheqer
 • 1 maje thike kripë
 • Rreth 500 gr miell
 • Rreth 400 gr arra të qëruara e të coptuara
 • 200 – 300 gr. gjalpë

        Shërbeti

 • 2 kavanoza të mëdha me sheqër rreth 1.2 kg
 • 2 kavanoza të mëdha me ujë

This slideshow requires JavaScript.

Udhëzimet

Bakllava është njëra nga ëmbëlsirat tradicionale të kuzhinës kosovare. Ndonëse bakllava ka prejardhje turke, përgatitja e saj është një trashëgimi e vogël që përcjellet prej gjeneratës në gjeneratë edhe tek ne. Ka disa mënyra të bëhet bakllava, në formën e renditjes së petëve apo edhe të përmbajtjes.

Për të përgatitur bakllavën, së pari duhet ta përgatisni brumin. Brumi është i përbërë nga vezët, vaji, qumështi dhe mielli. Kjo përzierje lihet e mbuluar me pecetë kuzhine për 1-2 orë.

Pastaj ky brum merret dhe ndahet në 50 kuleçë, të vegjël (sa e kuqja e vesë).

Merren nga 10 kuleçë dhe tëhollohen një nga një me nisheste . Pastaj merren që të 10 kuleçët dhe në ndërmjet iu vihet nga pak nisheste. Të gjitha së bashku tëhollohen sa tepsia. Këtë veprim e përsëritni pra 5 herë, derisa t’i radhitni kështu 50 kuleçët e bërë. Dy nga petet e teholluara shtrihen ne tepsi,vihen arrat e coptuara dhe sipri vihen tri petet tjera. Pasi që të vihen të gjitha petët, bakllava prehet në copëza të pjerrëta. Pasi që të pritet bakllava ngadalë ja vini përsipëri gjalpën e shkrirë.

Futeni në furrë të ngrohtë dhe e piqni për 2-3 orë në 150 C.

Shërbeti

Të vlohet uji rreth 30 minuta deri sa të trashet shërbeti. Bakllava duhet të jetë e ftohtë kur përvlohet me shërbetin e nxehtë. Përfundimisht e lini të ftohet për tu servuar.

Summary
Recipe Name
Bakllava
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
3 Based on 98 Review(s)
 
 • lina

  flm sekom provu keet bakllav

 • Linda

  Nje pytje: A nuk duhet me gjalpe ose me voj te sterpiken petet? Ne cdo recet ket e kam lexu vetem ketu jo.

  Pershendetje!

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Gjalpi i vihet vetem ne fund, ne mes te peteve nuk ka nevoje. Pra, eshte veprim sipas deshires. Nese deshiron ne cdo 5 pete, sterpiket me nga nje luge gjalpe. Megjithate nuk eshte se ka shume rendesi kjo sterpikje, me rendesi eshte qe gjalpi te qitet ne fund.

   Blerta

 • vahile selimi

  ma falni qka eshte kavanoza kurr ket fjal se kam ndegju

 • Lindita

  A jane keto foto me kete perberje te brumit, dhe nese ka mundesi me dit pse me la brumin per 2-3 ore. Poashtu deshiroj te dije a ben ta perziejm millin me nisheste kur i t’hollojm