Ashurja (ose Pudingu i Noes) eshte nje embelsire turke e perbere nga drithera, fruta dhe fruta te thata. Egziston nje legjend, qe kur barka e Noes u ndal per te pushuar ne Malin Ararat ne verilindje te Turqise, familja e tij festoi me nje pjate te vecante. Duke qene se rezervat e ushqimit ishin drejt fundit, ato qe kishin mbetur (grure, fruta te thata etj) u gatuan te gjitha se bashku per te formuar ate qe ne sot e quajme ashure. Tradicionalisht, ne vendin tone, kjo recete pregatitet per Diten e Ashures, apo festen e Bektashinjve.

Perberesit per 4 persona:

  • 300gr grure per ashure (grure te rrahur)
  • 100gr sheqer te bardhe ose kane
  • 100gr arra/bajame/lajthi
  • 50gr rrush te thate
  • 3-4 fiq te thate
  • 3-4 karafila
  • disa kokrra shege per zbukurim (sipas deshires)
  • 2 luge te vogla kanelle
  • 2-3 luge niseshte (sipas deshires)
  • pak kripe

Udhëzimet:

Si fillim, vendosim rrushin e thate per rreth 15 minuta ne nje tas te vogel me uje te ngrohte ne menyre qe te zbutet.

Lajme mire grurin dhe e ziejme ne zjarr te avashem me rreth 2-2.5l uje derisa te zbutet plotesisht. I shtojme sheqerin, pak kripe, rrushin e thate te shtrydhur nga uji i tepert, fiqte e thate te prere holle, kanellen, karafilin dhe arrat e grira duke hequr menjane disa per zbukurim. Ne kete moment, mund te leme qe lengu i ashures te trashet vet duke rritur kohen e zierjes dhe duke e perziere vazhdimisht, apo te shtojme pak niseshte te tretur ne uje te ngrohte, per te reduktuar kohen e pregatitjes.

E leme ne kete menyre te zieje edhe per pak minuta dhe e shperndajme ashuren neper tasa duke e sperkatur siper me pak kanelle, disa kokrra shege dhe me arrat e mbetura. E vendosim ne frigorifer dhe e konsumojme te ftohte.