Delimano

Ëmbëlsira

Katrorë çokollate © KuzhinaShqiptare.com

Katrorë çokollate

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 45 min

Përzihen të bardhët e vezëve me sheqer dhe gradualisht i shtohet edhe të verdhat e vezëve dhe kësaj mase i shtohet mielli i përzier me kakao dhe sode bikarbone. Kjo masë qitet në tepsi katrore [...]

Lexo receten

 
Torte obllanda © KuzhinaShqiptare.com

Tortë obllanda

Shërbehet për: 4-6 persona

Koha: 50 min

Dëshironi diçka të ëmbël dhe të shpejtë, ja pra zgjidhja juaj. Vlohet qumështi me sheqer dhe margarinë. Pastaj shtohen keksat e bluar, arrat dhe çokollatat dhe lihet të zihet edhe për 2-3 minuta në zjarr të ulët. [...]

Lexo receten

 
Torte me kore te gatshme © KuzhinaShqiptare.com

Torte me kore të gatshme

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 45 min

Nga një litër qumësht largohet një gotë qumësht dhe në të tretet nishestja dhe sheqeri. Në pjesën tjetër të qumështit e coptojmë çokollatën e bardhë dhe e lëmë të  shkrihet çokollata dhe të vlojë dhe [...]

Lexo receten

 
Roladë me arra dhe banane

Roladë me arra dhe banane

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 45 min

Një recetë jashtëzakonisht e shijshme, që përgatitet thjeshtë dhe shpejtë. Ju bëftë mirë!

Lexo receten

 
Strudel me afion, arra dhe mollë

Strudel me afion, arra dhe mollë

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 1 orë

Një recetë shumë e shijshme për tu përgatitur. Strudeli me afion, arra dhe mollë është një nga ëmbëlsirat e mia më të preferuara. Udhëzimet se si përgatitet i gjeni mëposhtë. Shpresoj të ju pëlqej. Ju bëftë [...]

Lexo receten

 
Tortë Marcipan

Tortë Marcipan

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 50 min

Perzihen te gjith perbersit dhe piqet ne temperature 200 grade per 15 minuta.Pastaj i qitet sherbeti i ftohet ngadale derisa ta pij krejt qumshtin.Pastaj lihet te ftohet dhe lyhet me masen me eurokrem dhe shmant.

Lexo receten

 
EMBELSIRE  E SHPEJTE

EMBELSIRE E SHPEJTE

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 30 min

Miell derisa te trashet  brumi qe te punohet me dore. Brumi behet pak me  i forte dhe ndahen kuleq te vegjel nga 20  prej te dyja brumrave.Pastaj behen ne forem te zgjatur nje e bardh [...]

Lexo receten

 
Sallam çokollate

Sallam çokollate

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 35 min

Hedhim në gotën e mikserit sheqerin, të verdhat e vezëve, gjalpin e shkrirë e kakaon dhe i përziejmë. Shtojmë biskotat dhe vazhdojmë përzierjen derisa të bëhet brumë i ngjeshur, ku biskotat të mos humbasin fare, [...]

Lexo receten

 
Bombica me fiq të thatë

Bombica me fiq të thatë

Shërbehet për: 4-6 persona

Koha: 35 min

Falenderojmë shumë Mirsa Zendeli për recetën e dërguar në faqen tonë në Facebook. Kjo ëmbelsirë nuk është shumë e komplikuar për tu përgatitur dhe është jashtëzakonisht e shijshme. Duhet ta provoni gjithsesi Ju bëftë mirë!

Lexo receten

 
Embelsire me vishnje

Embelsire me vishnje

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 1 orë

Kete recete kemi kohe qe e kemi pergatitur dhe po prisnim rastin per ta publikuar. Shpresojme ta pelqeni.

Lexo receten