Gjëndrat mbiveshkore janë gjëndra në pjesën e sipërme të veshkave. Këto gjëndra luajnë një rol jetësor në rregullimin e funksionit të veshkave si dhe prodhimin e hormoneve, sidomos hormoneve seksuale si testosteroni dhe estrogjeni; dhe hormonet e stresit si kortizoli. Përveç kësaj, këto gjëndra janë përgjegjëse për sekretimin e disa hormoneve, si adrenalinë dhe steroidet. Këto hormone luajnë një rol të rëndësishëm në rregullimin e presionit të gjakut, rritjen e sistemit imunitar dhe përmirësimin e shkallës metabolike. Si rezultat i kësaj, problemet me sekretimin e tyre mund të kontribuojnë në një numër të madh sëmundjesh.

Çfarë është lodhja e veshkave?

Lodhja veshkore është në të vërtetë një term i aplikuar për një sërë simptomash, përfshirë lodhjen, problemet e tretjes, dhimbjet e trupit, çrregullimet e gjumit dhe nervozizmi.
Kjo çështje shëndetësore mund të rezultojë në nivele të ulëta të hormoneve që mund të kenë ndikim në secilën pjesë të trupit. Nëse nuk trajtohet, lodhja veshkore

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

mund të shkaktojë pamjaftueshmëri të funksionimit të veshkave.
Shenjat më të zakonshme të funksionimit të dobët veshkave:
Lodhje kronike emocionale dhe fizike
Çrregullimet e gjumit, humbje të kujtesës
Nervozizëm, depresion dhe ankth
Dhimbje kronike e muskujve ose dhimbje të trupit
Lëkura e thatë dhe thonjtë e brishtë
Rënia e flokëve
Fitimi i papritur i peshës ose humbja e saj
Probleme me gjendrat tiroide
Presion të ulët të gjakut
Shikim i paqartë
Më poshtë po iu tregojmë një ilaç natyral që mund t’ju ndihmojë të përmirësoni simptoma dhe gjendrat mbiveshkore

Përbërësit për recetën:

2/3 filxhan arra braziliane
5 lugë gjelle vaj kokosi ekstra të virgjër
1/3 filxhan me rrush të thatë
2/3 filxhan me gjethe të thata majdanoz
2 lugë gjelle rrënjë xhenxhefili
4 lugë mjalt i papërpunuar, organik

Përgatitja

Përzieni arrat braziliane dhe gjethet e majdanozit në një blender. Më pas shtoni xhenxhefil, rrush, vaj kokosit dhe mjaltë. Përziejini të gjitha derisa të krijoni një masë homogjene.

Përdorimi:

Ju duhet të merrni 2 lugë gjelle të këtij ilaçi natyral për të përmirësuar funksionin e gjëndrës mbiveshkore. Sigurohuni që të merrni ilaçin para mëngjesit, në stomak bosh. Konsumoni këtë dozë 2-3 herë në javë. Do të vini re përmirësime të mëdha brenda një periudhe shumë të shkurtër kohore.

Këshilla të tjera të rëndësishme se si t’i mbani këto gjëndra të shëndetshme:

Konsumoni shumë ujë
Shmangni konsumimin e sheqerit
Mos konsumoni alkool dhe minimizo gjithashtu marrjen e kafeinës
Shmangni përdorimin e vajrave si soja, misri
Shmang përdorimin e mikrovalës
Ju gjithashtu duhet të merrni këto produkte:
Rrënja e jamballit që mund të jetë në formë të kapsulave ose çajit
Borzilok
Vaj peshku
Magnez

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak