Dieta “Scarsdale, është krijuar nga Herman Tarnower, një mjek kardiolog amerikan. Kjo dietë ka arritur sukses të madh në Evropë dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Emri nuk ka një kuptim të veçantë, është thjesht ai i klinikës në të cilën mjeku ka studiuar dhe eksperimentuar kurat e tij dietologjike.

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kjo dietë bazohet në zvogëlimin e kalorive ditore të bashkuara me ndryshimin e raportit mes tri principeve ushqimore: sheqerna,yndyrna dhe proteinat.

Ja cila është ajo:

E hënë
Mëngjesi. Gjysmë greifrut (fruta të stinës). Një fetë buke me proteina ose bukë e zezë e thekur. Kafe ose çaj pa sheqer.
Dreka. Mish pule, domate te prera dhe të ziera. Kafe, çaj ose ujë tonik dietik.
Darka. Peshk i çfarëdo lloji, i gatuar pa yndyrë. Sallatë mikse me perime sipas dëshirës. Një fetë buke e zezë. Fruta të stinës dhe një filxhan çaji pa sheqer.

E martë
Mëngjesi. Si të hënën.
Dreka. Fruta sipas dëshirës. Kafe ose çaj.
Darka. Një hamburger pa yndyrë me shumë perime të pjekura. Një filxhan çaji jeshil.

E mërkurë.
Mëngjesi. Si të hënën.
Dreka. Sallatë më ton ose salmon. (hiqini komplet vajin). Pjepër. Kafe ose çaj.
Darka. Mish qengji i pjekur dhe pa dhjamë.Sallatë mikse, domate, kastraveca speca etj. Kafe ose çaj.

E enjte.
Mëngjesi. Si të hënën.
Dreka. Dy vezë të gatuara pa yndyrë. (mund të përdoret tigan kundër ngjitjes në këtë rast). Djath pa yndyrë. Kunguj të prerë në feta të holla dhe një fetë buke të zezë. Kafe ose çaj.
Darka. Pulë të pjekur në skarë. Hiqini me kujdes yndyrën ose lëkurën. Perime të bollshme: spinaq, speca, fasule, domate etj. Kafe ose çaj.

E premte
Mëngjesi. Si të hënën.
Dreka. Djathë pa yndyrë. Spinaq sipas shijes, një fetë buke të zezë. Kafe ose çaj.
Darka. Peshk dhe perime të ziera sipas dëshirës. Një fetë buke, kafe ose çaj.

E shtunë.
Mëngjesi. Si të hënën.
Dreka. Fruta sipas dëshirës. Kafe ose çaj.
Darka. Pulë ose gjel të pjekur. Sallatë me domate dhe sallatë jeshile. Fruta të stinës, kafe ose çaj.

E dielë.
Mëngjesi. Si të hënën.
Dreka. Pulë pa dhjamë, e ngrohtë ose e ftohtë. Perime mikse, domate, karrota, lakër e pjekur, brokoli ose lulelakër. Fruta të stinës. Kafe ose çaj.
Darka. Mish viçi të pjekur pa dhjamë. Sallatë mikse me domate, selino dhe kastraveca. Kafe ose çaj

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak