Mantija

Mantija

Mantijat janë një ushqim i preferuar për shumë nga ne. Përgatiten shpejtë dhe thjeshtë. Receta për mantija është si vijon më poshtë.

Përbërësit

        Mishi:

 • 1kg mish të bluar
 • 2 qepë
 • 1lugë kripë
 • Biber të zi
 • Biber të kuq

        Brumi:

 • 1kg e gjysmë miell
 • 0.7L ujë (3 gota)
 • 1 lugë kripë
 • 1dl vaj +150g gjalpë

Udhëzimet

Mishin e bluar e kaurdisim me qepë, kripë, biber të kuq dhe biber të zi dhe e lëmë të ftohet.

Brumin e pitës e ndajmë në 20 kuleqë dhe i lëmë të mbuluar me picetë kuzhine së paku 15 min. Së pari i hapim kuleqët me t‘hollues sa madhësia e pjatës, pastaj i rreshtojmë një mbi një duke i spërkatur me nga një lugë yndyrë (gjalpë të shkrirë dhe vaj). Petën me 20 kuleqët (katmerin) e hapim me duar sa madhësia e tepsisë (40cm) dhe e prejmë ne katrorë të vegjël (perafersisht 50 copë). Në secilin katrorë e fusim nga një lugë mish të kaurdisur dhe duke i mbledhur skajet e brumit i formësojmë mantijat. Mantijat i rreshtojmë në tepsi, ua hedhim sipër yndyrën e mbetur dhe i fusim në furrë të nxehur. Mantijat i pjekim për afër 40 min. në temperaturë prej 200 °C

 
 • http://kuzhinashqiptare frontim

  oj cek te lumt dora shum receta te bukura veq receta m,at reja qit na knaqe zemren me emblsira

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Faleminderit shume per komentin. Po mundohemi sipas mundesive te postojme sa me shume receta.

 • http://drena drenusha

  te pershdes nga zemra te uroje te gjithat te mira ne jete veq perpara se ma e mir jee ne kosov tung dua te lexoj ma shum receta nga juu

 • haffi

  Pershendetje

  deshta tju faleminderoj per kto receta dhe deshta te pyes a jan receta te kosoves apo te shqiperis se po kam kogja dallim me tjerat Webfaqe….???

  Ju pershendes nga Zemra

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Pershendetje Hafi dhe shume faleminderit per komentin ne faqe. Sa i perket recetave ato jane receta shqiptare pa dallime regjionale.

   Gjithe te mirat.

 • Gjeramnija

  Zoja ceka keto mantija i ka ber grueja ime, ju faliminderit shum per keto reqeta.

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Shpresoj ti keni shijuar. Faleminderit per komentin.

 • bruna

  Pershendetje. Sapo zbulova kete faqen tuaj dhe po me pelqejne shume kto recetat. Mezi po pres qe ti gatuaj vete, por ca gjera nuk po i kuptoj te masat dl cdo te thote dhe ca eshte ky pluhur per pjekurina.
  Pres komentin tuaj, faleminderit

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Pluhur per pjekurina eshte peciva apo lloj aditivi. 1dl me thjeshte eshte nje gote mesatare e ujit. Faleminderit per viziten dhe komentin.

 • V

  Zonja Ceke a je e sigurte qe te gjitha keto receta jane te krijuara nga ti?

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Jo te gjitha recetat jane te krijuara/shkruara nga une. Ne kete faqe postojme edhe receta qe i kemi gjetur ne internet por na ka marrur mendja se ia vlen ti ndajme me te tjeret.

 • Gjeramnija

  V, qysh munesh me dyshu nceken dhe nrecetat e saja i lumshin durt

  • V

   Gjeramnija,

   Une e di qe zonja Ceke ka aftesi dhe per kete arsye u habita kur ne kete faqe ka receta qe dyshoj qe nuk jane origjinale te saj dhe ajo i poston ne menyre jo korrekte.

 • http://mantija nezahate

  Mem FAL veq. 20 kuleq mi qit NJA mi NJA a sht trash se une i qes KA pes ren ti je ma e mira veq sukse te lumt.