Brumëra

Roladë me mish në brumë

Roladë me mish në brumë

Serves: 4

Time: 0:40 h

Në masën e mishit të bluar hidhet kripë, piper, majdanoz, vezë e tundur dhe galetë. Masa përzihet mirë dhe shtrihet në alu folie. Në mes vehen karotat dhe masa me anë të folies,mbështillet në roladë. [...]

View Recipe

 
Përpeq i zbuluar

Përpeq i zbuluar

  Varësisht nga madhësia e tepsisë,ulet brumi me ujë të vakët,kripë dhe 1 lugë vaj. Ndërkohë,djathi troshitet,i shtohen maza,vezët ,½ lugë miell misri dhe të gjitha përzihen mirë. Ngjeshet brumi dhe tëhollohet. Vihet në tepsi [...]

View Recipe

 
Pitalka Ramazani

Pitalka Ramazani

Serves: 4

Time: 2:35 h

Zihet brumi me miell,maja,kripë,sikurse brumi i bukëve të vogla mrume. Ena vendoset në vend të ngrohtë që të vijë brumi dhe të dyfishohet për dy orë. Nga brumi i përgaditur hidhet me lugë në tavolinë [...]

View Recipe

 
Kuleq me djath

Kuleq me djath

Serves: 4

Time: 0:35 h

Tharmi lihet te qendroj 5 min me tri luge uje te vaket.Pastaj mirren te gjithe perbersit dhe tharmi dhe ngjeshet nje brum i trashe. Brumi lihet te vij dhe pastaj t’hollohet ne forem pete te [...]

View Recipe

 
Krelane e perzime

Krelane e perzime

Serves: 6

Time: 0:50 h

Perzihen se pari vezet me jogurt (kos) me mixer dhe i shtohen vaji dhe pastaj mielli i misrit dhe pastaj mielli i zakonshem dhe i shtohet kesaj mase kripa dhe pluhuri per pjekje dhe ne [...]

View Recipe

 
Krepa (pallaqinka) te pjekura ne furre

Krepa (pallaqinka) te pjekura ne furre

Serves: 6

Time: 0:40 h

Shpejt,lehte ,bukur dhe shijshem. Perzihen djathi, gjysma e ajkes, kripa dhe 1 veze dhe me kete mase lyhen krepat dhe behen ne forem roleje dhe renditen ne tepsi te lyer me yndyre. Pastaj miret pjesa [...]

View Recipe

 
Petulla te shpejta per iftar

Petulla te shpejta per iftar

Serves: 4

Time: 0:30 h

Mirren jogurti dhe vezet perzihen dhe pastaj shtohet mielli i perzier me pluhur paste dhe kripe dhe sheqer + sheqer vanilje dhe perzihet derisa te behet nje mase homogjene. Kur brumi te jete gati, nxehet vaji dhe [...]

View Recipe

 
Qofte me buke bajate © KuzhinaShqiptare.com

Qofte me buke bajate

Serves: 2 persona

Time: 20min

Qumeshti ngrohet pak dhe coptohet buka ne te .Qepa e kuqe dhe e bardhe grihen shume imet ose blendohen. Perzihen buka ,vezet ,qepet e grira, mielli, prezlla dhe kriposen  dhe i shtohen melmesat sipas deshires  [...]

View Recipe

 
Krofne me çokollatë

Krofne me çokollatë

Serves: 4-6 persona

Time: 45 min

Një recetë pak më ndryshe se si të përgatiten krofnet me çokollatë. Shpresojmë ta pëlqeni. Për çdo paqartësi mos hezitoni të na pyesni përmes komenteve.

View Recipe

 
Kacamak me këpurdha të pjekura

Kacamak me këpurdha të pjekura

Serves: 4 persona

Time: 50 min

Furrën e parangrohim në 200 grade C. I vendosim këpurdhat e pastruara në një tavë dhe i përziejmë me vajin e ullirit, uthullën balsamike, hudhrën e grirë, kripën dhe piperin. Këpurdhat i pjekim në furrë [...]

View Recipe