Bishtat e hudhrave të njoma mund të gjejnë përdorim njësoj si hudhrat, pasi janë shumë të shijshme dhe plot vlera ushqyese. Ja 10 mënyrat ku t’i përdorni shpejt dhe mirë:

  1. Hidhni disa copa në pestot me hudhra. Nëse jeni adhurues i hudhrave, lëreni mënjanë borzilokun dhe përdorni bishtat e hudhrave. Ose mund të përdorni gjysmë hudhra dhe gjysmë mase barishte që përdorni zakonisht.
  2. Hidhni disa copa të kavardisura në omëletën që përgatisni në mëngjes.
  3. Hidhni copa të prera në monedha të vogla dhe skuqini kur të përgatisni orizin.
  4. Prijini hollë disa bishta hudhrash të njoma dhe përizejini në uthull.
  5. Mund t’i piqni në grillë siç do të bënit më qepët e pjekura në grillë.
  6. Përdorini bishtat e copëtuara për salcën e mishit të pjekur në grillë dhe perimet e pjekura.
  7. Prejini bishtat në copa me gjatësi 10 cm dhe bëjini trushi.
  8. Skuqini dhe përdorini për t’ua shtuar picave sipër. Mos harroni të ruani vajin e mbetur për ta spërkatur picën.
  9. Gatuajini në zjarr të ngadaltë të gjithë bishtat e hudhrave.
  10. Përziejini copat e bishtave të hudhrave të njoma me një kallëp gjalpë për perime apo mish të pjekur në grillë./shije

Komento ose bëj një pyetje

komente